Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Przygotowanie samochodu do sprzedaży jest trochę czasochłonne, ale na pewno pozwoli uzyskać zdecydowanie bardziej korzystną cenę za pojazd. Nasz auto skup ma dla Państwa kilka wskazówek, co należy uczynić, aby samochód prezentował się lepiej i przede wszystkim sprawiał wrażenie dobrze zadbanego.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży w 5 krokach

1. Dokładne umycie auta

Nie od dziś wiadomo, że kupuje się głównie oczami i albo coś nam się podoba, albo nie. Trudno byłoby zachęcić do kupna auta wyglądającego starzej i w gorszym stanie niż ma to miejsce w rzeczywistości i dlatego warto mieć świadomość, że nawet tak prozaiczna czynność, jak umycie pojazdu ma kolosalne znaczenie. Wie o tym każdy skup samochodów, powinni też mieć tego świadomość wszyscy właściciele samochodów. Pojazd czysty zawsze będzie sprawiał lepsze wrażenie i chodzi w tym przypadku zarówno o karoserię, jak i wnętrze auta. Warto przy tym sobie uświadomić, że nie wystarczy zwykła wizyta na myjni automatycznej, ponieważ wyczyszczenia na pewno też potrzebują wszelkie zakamarki, jak miejsca wokół klamek, uszczelki drzwi, klapka od wlewu paliwa, nadproża czy też błotniki. Zwykła myjnia może sobie nie poradzić również z dokładnym umyciem szyb. Warto także zainwestować w preparaty do mycia kół i felg, a także wypolerowania reflektorów.

cropped-tapeta211

2. Porządek we wnętrzu

Oczyszczenie pojazdu z różnego rodzaju śmieci jest oczywiste, ale nie wolno zapominać o precyzyjnym odkurzeniu wnętrza, wypraniu dywaników i tapicerki. Przy skórzanych obiciach należy skorzystać z bogatej oferty środków przeznaczonych do renowacji skóry. Stare, mocno zniszczone dywaniki najlepiej wyrzucić. W końcu zakup nowych to koszt zaledwie kilku złotych. Z kolei do kokpitu są specjalne maści, żele bądź płyny, dzięki którym kokpit nabierze nieskazitelnego charakteru. Trzeba tylko opamiętać, aby wybierać środki dające efekt półmatu.

 

3. Polerowanie i woskowanie

Dokładnie umyty samochód stanowi zaledwie wstęp, ale skup aut zaleca również wypolerowanie karoserii. Podczas użytkowania samochodu bardzo łatwo o powstanie delikatnych rysek, które dzięki temu można ładnie zatuszować. Samodzielne polerowanie lakieru pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale jest dość pracochłonne i wymaga czasu, więc wiele osób decyduje się na zlecenie wykonania tego typu usługi w profesjonalnym warsztacie. Wypolerowana karoseria powinna zostać jeszcze nawoskowana, aby podkreślić efekty. Przy okazji warto też zastosować specjalne nabłyszczacze do opon, plastików i uszczelek pozwalające na osiągnięcie bardzo naturalnego optycznie półmatu. Lepiej także nie pomijać wypolerowania reflektorów pojazdu, które zazwyczaj nieładnie matowieją. Czasami warto również zainwestować w nowe nakładki na pedały i dźwignię zmiany biegów, które kosztują niewiele, natomiast mocno zużyte w dużym stopniu mogą odstraszać kontrahentów.

 

4. Ładnie pod maską

Czasami konieczne może się okazać umycie silnika, ale w tym momencie potrzebna będzie pomoc fachowca, aby nie zalać wrażliwych elementów pojazdu, a ponadto nie zaleca się tego robić na ostatnią chwilę. Świeżo wyczyszczony silnik może wzbudzać podejrzenie, że coś usiłuje się ukryć. Warto upewnić się, że wydech jest szczelny i sprawny oraz zostały usunięte wszelkie ślady prowizorki, jak taśma klejąca, druty czy nity. Koszt oryginalnych części na szrocie nie jest wysoki.

 

5. Uczciwe podejście

Oczywiście każdemu zależy na jak najwyższej cenie sprzedaży samochodu, ale nie należy oszukiwać, więc przekręcanie licznika bądź fałszowanie dokumentacji serwisowej nie powinno w ogóle wchodzić w rachubę. Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że skup aut za gotówkę pozwala uzyskać całkiem dobrą kwotę za pojazd z wyraźnymi defektami lub powypadkowy. W takich sytuacjach na pewno nie opłaca się usuwanie ewentualnych szkód i lepiej sprzedać samochód taki, jaki jest.