Jak sprzedać samochód? Trzy możliwości: skup aut, komis, sprzedaż bezpośrednia – zalety i wady

Jak sprzedać samochód? Trzy możliwości: skup aut, komis, sprzedaż bezpośrednia – zalety i wady

Jeżeli chcemy pozbyć się swojego samochodu, mamy praktycznie tylko trzy możliwości, jeśli chodzi o to w jaki sposób będziemy mogli go sprzedać. Pierwszym rozwiązaniem będzie skup aut osobowych, drugim komis, trzecim zaś bezpośrednia sprzedaż. Warto przemyśleć, w której sytuacji i właściwie dla kogo, najbardziej korzystne będzie każde z pośród wymienionych rozwiązań.

 

  • Skup samochodów za gotówkę

Z całą pewnością niektórzy z nas przerażeni są wizją sprzedaży auta, ponieważ wydaje się nam, że będzie to trwało bardzo długo. Niemniej jednak jak pokazuje praktyka, wcale nie musimy tego doświadczyć. Skupy aut działają bowiem dość szybko, dlatego zakup samochodu trwa na ogół maks do dwóch dni. Skup aut używanych to zatem rozwiązanie dla niecierpliwych osób, które nie zamierzają czekać ze sprzedażą pojazdu, ale chcą, aby przebiegała ona w sprawny sposób i nie trwała więcej aniżeli parę dni. Poza tym, skup samochodów to także miejsce na auta tych, którzy potrzebują szybkiej gotówki. Niektórzy sprzedają swój samochód nie po to, ażeby kupić sobie następny, o wiele lepszy, ale po to, aby mieć środki na poczet nieprzewidzianych wydatków. W takich sytuacjach, na ogół potrzebują oni bardzo szybkiej gotówki, zatem niezwykle istotne będzie dla nich, aby sprzedaż odbyła się możliwie w jak najszybszym tempie.

 

Przykładowy samochód

  • Komis

Osoby, które nie mają ochoty zajmować się sprzedażą samochodu na własną rękę na ogół rozważają dwie opcje – skup aut używanych i komis. Warto podkreślić, że jeżeli zależy nam bardzo na czasie, nie powinniśmy wybierać sprzedaży w komisie. Posiada on niezaprzeczalne zalety, niemniej jednak z pewnością do zalet komisu nie będzie należał czas zrealizowania sprzedaży pojazdu. Jeżeli chodzi o komis, nierzadko uda się nam dość szybko sprzedać pojazd, niemniej również zdarza się, że trwa to bardzo długo. Tak naprawdę nie istnieje żadna reguła odnośnie tego, jak będzie to długo trwało. O czasie niestety zadecyduje zainteresowanie owym samochodem. Jeżeli będzie duże, oznacza to, że nasze auto jest atrakcyjne i bardzo szybko znajdzie się na nie kupiec. Jeśli jednakże klienci nie są nim zbytnio zainteresowani naszym samochodem to możemy poczekać nawet i ponad rok, aż auto zostanie sprzedane przez komis.

Warto zaznaczyć również, że póki samochód znajduje się w komisie, nic niestety nie zarobimy. Dopiero w momencie, kiedy jakiś klient kupi nasze auto, otrzymamy zapłatę. Zatem do chwili, kiedy pojazd stoi w komisie, nie dość że nie mamy gotówki na zakup nowego, to jeszcze nie mamy czym się poruszać do pracy, czy na zakupy.

Wydaje się zatem, że jeżeli nie posiadamy atrakcyjnego samochodu, który chcemy sprzedać, powinniśmy raczej wybrać opcję skupu aut za gotówkę. Jeżeli jednakże mamy niezwykle atrakcyjne auto, które wzbudzi zainteresowanie odpowiednich klientów, możemy śmiało skorzystać ze sprzedaży w komisie.

 

  • Sprzedaż bezpośrednia

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy, ażeby nasz samochód wylądował w komisie, albo też nie chcemy oddać go za bezcen do komisu, winniśmy samodzielnie zorganizować jego sprzedaż za taką cenę, która będzie nam w pełni satysfakcjonować. Zmuszeni jesteśmy zatem znalesz kupca, który zapłaci za nasze auto właściwą kwotę. Każdy kto chociaż raz w życiu spróbował cokolwiek sprzedać, zdaje sobie świetnie sprawę z faktu, iż znalezienie zdecydowanej na kupno osoby, gotowej zapłacić nam dokładnie tyle ile oczekujemy, to dosyć trudne zadanie.

Niektóre osoby niezwykle cenią sobie poczucie niezależności, i pomimo tego, że utrudnia im to trochę życie, raczej nie zdecydują się na komis, czy też na skup, ale raczej na opcję sprzedaży bezpośredniej. W takim wypadku zwykle samodzielnie, bez dodatkowej pomocy proponują cenę swojego używanego pojazdu. Wydaje się jednakże, że nawet wówczas, kiedy pokusimy się o sprzedaż bezpośrednią winniśmy skonsultować się z właściwym fachowcem, który zna się na samochodach, a przede wszystkim na ich wartości rynkowej. Tylko w tenże sposób mamy możliwość zasięgnięcia wiedzy na temat tego, ile tak naprawdę warte są na rynku motoryzacyjnym samochody takie same jak ten, który chcemy sprzedać.

Oczywiście na samym początku samochód możemy wystawić na przykład w serwisie aukcyjnym, za trochę wyższą cenę od jego przeciętnej wartości rynkowej. Może będziemy mieć szczęście i uda się nam sprzedać auto po korzystnej dla nas, jako sprzedawcy, cenie. Jeżeli nawet się nie uda, to będziemy posiadać świetną pozycję celem rozpoczęcia negocjacji odnośnie cenny sprzedawanego przez nas auta.

 

Co zatem wybrać?

Wydaje się, że ostateczna decyzja w sprawie tego, czy wybrać komis, skup samochodów używanych, czy też może sprzedać nasze auto w sposób bezpośredni na przykład w internecie, zależeć będzie naprawdę od wielu czynników. Po pierwsze nasz wybór zależeć będzie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla równych osób różne rozwiązania mogą stać się bowiem możliwie najlepszymi. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, jakim właściwie dysponujemy samochodem. Jeżeli jest to mało atrakcyjne, starsze i niczym wyróżniające się auto, skup używanych samochodów będzie dla niego najbardziej odpowiednim miejscem. Jeżeli zaś do dyspozycji mamy wysokiej klasy samochód, powinniśmy go bardzo łatwo spieniężyć nie tylko w komisie, ale i w opcji sprzedaży bezpośredniej.

Poza tym, powinniśmy przemyśleć także kwestie, jak dużo czasu będziemy w stanie poświęcić na sprzedanie naszego samochodu. Warto mieć na uwadze, że na ogół auto sprzedajemy po to, ażeby chwilę po sprzedaży zacząć szukać całkiem nowego samochodu. Niewątpliwie, na zakup auta trzeba będzie zwykle poświęcić tyle samo czasu, co na spieniężenie poprzedniego samochodu, a czasami przecież i więcej. Wydaje się zatem, że nierzadko warto zaoszczędzić trochę swojego czasu na sprzedaniu niepotrzebnego nam już auta, na co pozwoli nam skup używanych samochodów. Niemniej jednak tak naprawdę ostateczna decyzja uzależniona będzie od naszych indywidualnych preferencji.